תיעוד וביוגרפיה
                         
 
חלוץ מברלין וחלוצה מצנעא
עמירם רוזן
 
 
 
תגובות הקוראים:

עמי שלום,

קראתי את ספרך ונהניתי מאוד מן המכתבים שציירו באופן מקסים את אישיותם של הוריך. בנוסף הם נתנו תיאור סובייקטיבי של צירוף מקום וזמן, שהכתיב לאנשים צורת חיים חדשה שלא הוכשרו לה (אם בכלל ניתן להיות מוכשר לחיים חלוציים של מחסור כמעט מוחלט, בלב שממה, תחת אידיאל נוקשה, וערבים לא חברותיים מסביב).

עוד התפעלתי מסיפור אהבתם של היֵקֵה הנוקשה והתימנייה בעלת שמחת החיים וחוכמת החיים, וכיצד הם הפכו את עצמם ל"יישות-על", שגם הקשיבה למוסיקה קלאסית וגם לימדה את עצמה עברית משובחת.

טוב שמצאת את הפנאי להעלות את הסיפור על הכתב ולתעד את הסיפור הכמעט בלתי אפשרי הזה, שבו נפגשים שניים, שלכאורה לא נועדו להיפגש כלל. נהניתי מן ההומור שהצלחת לשתול פה ושם בטקסט – מורשת משולבת של שני הוריך, כנראה.

 תודה על שחלקת עמי את פיסת ההיסטוריה הזו.

 אמיר ורש

הכותב מספר סיפור מרתק על שתי משפחות כל-כך שונות זו מזו - של אביו ושל אימו - שחברו יחד למרות הקשיים והשוני, והקימו בית חם ואוהב. יקה ותימנייה! זה לא פשוט! 

ראויה להערכה גם העובדה שעמירם תיחקר ותיעד בצורה כל-כך מקיפה את תולדות משפחתו, ומצא מסמכים ומכתבים נדירים. יחד עם הסיפור האישי הכותב מגולל גם את סיפורה של התקופה, במיוחד סיפור העלייה מתימן...

... הספר הוא נכס לדורות הבאים של המשפחה, ובכלל. 

נהניתי מאוד מן הקריאה. 

פנינה שטיינר

קראתי בעניין רב את ספרו של עמי רוזן על סיפור חיי אביו דן רוזנהק (רוזן) ואימו רבקה רוזן, לבית יוסף סעיד.

הספר מתאר נאמנה את תולדות העם היהודי במאה ה-19 וה-20. דרך סיפורן של שתי משפחות מתפוצות שונות מתגלה אלינו סיפורו של העם היהודי, על הטלטולים והתלאות ולצד זה השמחות וההצלחות. הגירה ממזרח אירופה למערבה, השכלה כללית ולימודים, ועד לשואה הנוראה. חיי עוני ודלות לצד לימוד תורה והעמקה תרבותית בתימן. עלייה לארץ-ישראל, חלוציות והקמת נקודות חדשות בארץ.

כחוקר יהודי תימן מצאתי עניין רב בסיפור, בתיעוד ובמסמכים החשובים שהביא עמי רוזן על תולדות משפחתו בתימן, ואני שמח שאף יכולתי לעזור לו בכך.

הספר ערוך ומעוצב היטב.

כה לחי!

בברכה ובהצלחה,

מנשה ענזי, יד בן צבי

עמי,

סיימתי עכשיו לקרוא את הספר "חלוץ מברלין וחלוצה מצנעא". מה אומר לך, הספר מרתק ומעניין ביותר. כתוב היטב (לדעתי). מתאר באופן חי, אנושי ואמיתי את מה שכתוב בספרי היסטוריה משמימים...

יופי של סיפור חיים. אני חושבת שנתת מתנה אדירה למשפחה שלך. ברשותך, אתן את הספר לחברים לקרוא.

רותי דוד

"חלוץ מברלין וחלוצה מצנעא" של עמירם רוזן הוא מראה מלוטשת של תקופה ומקום, המשקפת אוצר בלום של מכתבים מכמירי לב ומרוממי נפש, החושפים בפני הקורא שני לבבות אדם ברגעים של מבחן ושבר אך גם של בניה ועבודה. זוהי יד לזיכרון חי, חלק אינטגרלי וחשוב לא רק בהיסטוריה המשפחתית המיוחדת של הכותב, אלא גם בהיסטוריה המופלאה והמפתיעה תמיד של העם היושב בציון כיום.

נועה